פורום חשמל

הדיון הזה מכיל 9 תגובות, ויש לו 4 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  elad לפני 1 יום, 1 שעה.

מוצגות 10 תגובות – 1 עד 10 (מתוך 10 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
  • #115838

    michar
    משתתף

    בתקנות החשמל – מעגלים סופיים, בתוספת (לתקנה 1) בדוגמאות א’ ו ב’ (עבור אמבט) – ניתן לראות בבירור בחתך א-א ו ב-ב שאזור 1 הינו עד 2.25 מטר (עמוד 196 בספר חוק החשמל). ובדוגמאות ג’ ו ד’ (עבור מקלחת) ניתן לראות בבירור שאזור 1 הינו עד התקרה (עמוד 197). אין ספק שדוגמאות א’ ו ב’ סותרות את ההגדרה בסעיף 1 ל “אזור 1” (עמוד 174). לא פעם אני מגיע לדירה שהחליפה אמבט, באמבט גדול יותר ואז גוף תאורה צמוד תיקרה (בגובה מעל 2.25 מטר אם IP המתאים גם לאזור 1) שהיה באזור 2 נכנס לאזור 1. בעל המקום (עו”ד) מראה לי בדוגמא (א’) שזה מותר וטוען שהסטירה הינה לרעת הכותב של התקנה, וועדה אינה יכולה לשנות דוגמא מותרת בתקנה.

    1. האם הוא צודק ?
    2. אם לא, האם ניתן להתקין מחיצה מזכוכית מעל אזור 1 בגובה מעל 2.25 מטר כדי להנמיך את התקרה ולא להזיז את המנורה (כפי שוועדה 08-68 קבעה) ?
    3. אם כן, האם מותר שהמחיצה מזכוכית תהיה רק בקרבת המנורה ותהווה מחיצה מכל צד של המנורה ?
    4. אם כן, מה יהיה ההבדל בין מחיצה כזאת לגוף תאורה צמוד תיקרה בתקן IP65 ?
    • הדיון הזה עודכן לפני 1 שבוע, 4 ימים ע״י michar.
    #115844

    luz
    משתתף

    מיכה שלום,

    1. נראה שזו רק טעות בשרטוט, ואזור 1 גם באמבטיה הוא עד התקרה, לא סביר שיהיה הבדל בנושא בין אמבטיה למקלחת ואין לכך עיגון בכתוב. גם וועדת הפירושים שנשאלה לגבי התקנת גו”ת במתח נמוך מאוד מעל אמבטיה בחדרי מלון לא התייחסה להבדל כזה. (להפך, לדעתי ציוד חשמלי מעל אמבטיה יותר נגיש מאשר ציוד חשמלי מעל אגן מקלחת).
    2. לגבי מחיצת זכוכית קבועה לעניות דעתי זו התחכמות, אך נחכה לחוות דעת של אריאל. וועדת הפירושים התייחסה למאייד המותקן מעל תקרה מונמכת, כך שמעל התקרה זה לא נחשב ל”אזור” בחדר אמבטיה. בכל מקרה יש הבדל בין מחיצה אמיתית לגו”ת מוגן מבחינת רמת הנגישות והסיכוי שמישהו יתעסק עם הציוד בצורה לא בטיחותית.

    בברכה

    #115871

    arielsegal
    מנהל בפורום

    שלום,

    אכן נכון, אזור 1 הוא עד התקרה.

    מחיצת זכוכית שמגיעה עד התקרה יכולה להוות קיר. במידה וגובהה נמוך יותר היא לא נחשבת מחיצה.

    באזור 1 אין להתקין גופי תאורה ללא קשר לרמת מיגונם.

    #115900

    michar
    משתתף

    אחרי שטענו שאזור 1 הוא עד התקרה ככתוב בהגדרות והדוגמאות לאמבט א’ ו ב’ הסותרות זאת שגויות (נשים לב ש”אזור” מוגדר במתקן ביתי כמתואר באיור שבתוספת). 

    נבחן את אזור 0.

    בהגדרות אזור 0 הינו “החלל בפנים האמבטיה או אגן המקלחת עד לגובה של סף גלישת המים מהאמבטיה או מהאגן החוצה”. כלומר אם אין אמבט ואין אגן מקלחת (לדוגמא רצפה בשיפוע שבו המים מתנקזים לחור או תעלה מרוחקת) אזור 0 לא קיים.

    אבל בדוגמא  ה’ (שבתוספת) שם מוכל גם משטח עמידה במקלחת.

    אז לפי הכלל שההגדרה חזקה יותר מהדוגמא, האם דוגמא ה’ שגויה ?

    או שאנו חוזרים בנו מההחלטה שהגדרה חזקה מהאיור ?

    ובנוסף “אזור” מוגדר רק למיתקן ביתי ומיתקן ביתי לפי ההגדרות הינו “במבנה למגורים, למשרדים למסחר או דומה להם” מה עם המקלחת הינה במבמה תעשייתי, במכון כושר, בגינה, ליד חוף הים וכיוב’ ? הרי ההגדרה לא אומרת “בכל מבנה” אז אלו מבנים מוחרגים ?  

     

    #115904

    luz
    משתתף

    אריאל שלום,

    לגבי מחיצה קבועה (קיר) זה מופיע בתקנות.

    אך מה שמיכה שאל בסעיף 2 של שאלתו, זה האם הוא יכול להתקין מחיצת זכוכית מעל המקלחת (מעין תקרה למקלחון) ומעליה להתקין גו”ת. לעניות דעתי הדבר אסור על פי התקנות, אשמח לחוות דעתך.

    למיכה –

    גם בתוך מפעל אזור המקלחת, משרדים וכו’ נדון כמתקן ביתי ע”פ שימושו למיטב ידיעתי. מה ההבדל אם זו מקלחת במפעל או בבית? כל עוד שלא מדובר על תקנות של בריכה תחולנה מן הסתם תקנות של אמבטיה.

    בברכה

    #115908

    arielsegal
    מנהל בפורום

    שלום,

    תקרה מעל למקלחון אינה נראית מעשית כי לא יתאפשר לאדים לצאת החוצה.

    איני סבור שהתחכמות מהסוג הזה היא ראויה אבל כנראה שהוטבע בנו כבר הצורך לחפש קומבינות בכל מקום.

     

    #115935

    michar
    משתתף

    את הטעות של הגדלת אמבט והכנסת ג”ת מאזור 2 לאזור 1 אני פוגש הרבה.

    את השינוי  של ממקלחת לאמבטיה אני גם פוגש.

    האינסטלטורים שמתקינים את האמבט החדש הם לא חשמלאים עם רישיון וכנ”ל בעלי הבית.

    את ה”טעות” או ה”סטירה” שבאיור בעמוד 196 בספר חוק החשמל לא החשמלאי שמגיע למקום לבדוק כתב.

    ומכאן שהדרך למצוא פתרון זול נדרש.

    אפשרויות לפתרון הינם :

    1. הזזת ג”ת לאזור 2 – כאן בעל המקום חושב שבאים לעשות אליו קופה.
    2. הצבת מחיצה שקופה ואטומה (עד התקרה ואולי גם חלבית) – הינה גם אפשרות לפתרון ואנו לא נחשדים.

    נזכיר שוועדה 08-83 (משנת 2011) פרסמה שעומדת להיות רוויזיה בתקנה שתכלול גם התייחסות לג”ת באזור 1.

    אבל בפועל משנת 1996 התקנה לא עברה רוויזיה והטכנולוגיה התקדמה וכיום הכתוב בתקנה הינו בגדר תקנה שהציבור לא עומד בה.

    לצערנו היום אין וועדת הוראות שתבצע רוויזיה בתקנה ואנו נמצאים עם המכנסים למטה כאשר בבריכות יש גופי תאורה בתוך המים ואנשים רואים זאת ורוצים זאת גם בבית שלהם.

    לצערי עד היום וועדת הפירושים לא נדרשה ל”טעות” או ה”סתירה” באיור שבעמוד 196 ואין למי לפנות.

    #115938

    michar
    משתתף

    דוגמא להנמכת תקרה מקומית סביב מנורה בתקרה (מעל גובה של 2.25).

    אם מבצעים איטום (סיליקון, גומי) טוב לתקרה …. אלי ניתן להציב פתרון זה גם באזור 1 ? מבלי להזיז את הנקודה.

    מה אתם חושבים.

    ‫קבצים מצורפים (ניתן להוסיף קבצי JPG, GIF, PNG, PDF):
    1. המנכת-תקרה-למנורה.pdf
    #115944

    michar
    משתתף

    הכוונה היא לאמבט ולא למקלחון

    #115977

    elad
    משתתף

    שלום רב,

    מציע לך לפנות לוועדת הפירושים לקבל פירוש מתאים.

    בהצלחה

מוצגות 10 תגובות – 1 עד 10 (מתוך 10 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.