פורום חשמל

ראשי פורומים פורום שאלות ותשובות בנושאי חשמל בודק סוג 3 שתכנן או ביצע מתקן חשמלי – האם מותר לו לבדוק אותו ?

הדיון הזה מכיל 6 תגובות, ויש לו 5 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  arielsegal לפני 1 שבוע.

מוצגות 7 תגובות – 1 עד 7 (מתוך 7 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
  • #113363

    michar
    משתתף

    בהתאם לתקנות החשמל סעיף 27  רישיונות, לבודק סוג 3 מותר לבדוק כל מתקן חשמלי.

    בהתאם להחלטת ועדת הפירושים מאוגוסט 2003 ( 30-01 רישיונות ) נכתב ‘הוועדה סבורה שיש להוסיף בתקנה 27 את המשפט: “למעט עבודות חשמל שתוכננו או  בוצעו על-ידו” ‘ כלומר אם בודק סוג 3 ביצע פעולה אחת של תכנון או ביצוע, הוא מנוע מלבדוק.

    כאשר בהתאם לתקנות (סעיפים 23 ו 25)  לבודק סוג 2 ו סוג 1 נכתב ‘למעט עבודות חשמל שתוכננו וגם  בוצעו על-ידו’ כלומר רק אם שתי הפעולות תכנון וביצוע בוצעו על ידו הוא מנוע מלבדוק.

    משום מה וועדת הפירושים הצרה בלשונה את סמכויות בודק סוג 3 מעבר לסמכויות הניתנות לבודק סוג 2 ו סוג 1.

    שאלות לדיון.

    1. מכיוון שמשנת 2005 התקנה לא שונתה למרות שהיה די הרבה זמן לעשות שאת מה התוקף של ההחלטה של וועדת הפירושים ? במיוחד שהיא משתמשת במילה “סבורה”.
    2. האם במתקנים עד 3×250  אמפר מותר לבודק סוג 3 לבדוק מתקן שרק תכנן או רק ביצע ? כאלו שהוא בודק סוג 2 או סוג 1.

    בהערת אגב שלי : בפעם הבאה בבקשה, נא לא לשאול את ועדת הפירושים שאלות מיותרות.

     

     

    #113364

    arielsegal
    מנהל בפורום

    שלום,

    לאור נסיוני יש למנוע לחלוטין מצב שבו בודק מאשר מתקן שהוא תכנן או שהוא היה אחראי על התקנתו.

    בודק לעולם לא יוכל לראות את הטעויות של עצמו.

    מצב שבו הבודק מאשר מתקן בחברה בה הוא עובד, או בתכנונו, או בהשגחתו חייב להמנע גם באמצעות חקיקה.

     

    #113390

    disik
    משתתף

    כול עוד אין חקיקה , מותר לו לבדוק כל מתקן חשמל

    #113399

    arielsegal
    מנהל בפורום

    יש המלצה של ועדת הפירושים והיא תופסת בבית משפט.

    פגשתי כבר מתקנים לקויים ממש שנבדקו על ידי המתכנן או המבצע.

    אם בודק לא הבין את הטעויות שבתכנון או בביצוע כיצד יזהה אותן בבדיקה?

    #116585

    ALERUM
    משתתף

    https://www.doctorat.co.il/perushim/30-01.pdf

    וועדה 30-01

    • התגובה הזו עודכנה לפני לפני 1 שבוע, 6 ימים ע"י  ALERUM.
    #116680

    michael80
    משתתף

    שלום,<br />היתה ועדת הפירושים בנושא ונקבע  שחשמלאי בודק יכול לבדוק מתקני חשמל למעט אלה שהוא תכנן וביצע<br />ראה ועדת הפירושים 30-01

    https://www.iec.co.il/ElectricityProfessionals/DocLib12/type3.pdf

    #116682

    arielsegal
    מנהל בפורום

     שלום,

    כל הדיון מתחילתו נסב סביב הפסיקה הזו של ועדת הפירושים.

מוצגות 7 תגובות – 1 עד 7 (מתוך 7 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.