פורום חשמל

מוצגות 9 תגובות – 1 עד 9 (מתוך 9 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #116775
  shahaf_kor
  משתתף

  שלום לכולם,

  ראיתי לפני זמן מה את הסרטון של טימור היקר מיודענו לגבי התנגדויות בידוד ואופן הביצוע של הבדיקות הנ”ל –

   

  1. במבנה/מתקן בעל הארקת הגנה הבנתי שבעת בעיה בבידוד באחד הצרכנים במבנה חד פאזי/תלת פאזי בהתאמה אין לחבר את הפחת הראשי של הבית אלא יש לתקן את הבעיה החשמלית קודם לכן.
  2. במתקן מאופס לעומת זאת מותר לסגור את אותו מא”ז/מפסק עבור אותו מעגל בעל בעיית בידוד ובזה אפשר להמשיך לעבוד בצורה תקינה וכמובן לטפל בבעיית הבידוד בהקדם.
  3. הייתי מיותר שמח להבין למה ישנם את ההבדלים הללו והאם זה נכון שמורידים את הפחת זה במטרה למנוע מצב של בעייה בבידוד כי בבדיקה של הבידודים הרי המכשיר בודק בידוד בין פאזה לאפס אז אם כלל הצרכנים היו בעל בידוד תקין אז עדיין אם הפחת היה עובד כרגיל המכשיר היה מורה לנו על בעיית בידוד בעקבות העובדה שישנו חיבור פיזי בין האפס לפאזות בנק’ הכוכב של השנאי … האם נכון הדבר ?? 

  תודה רבה לעוזרים וסופ”ש נעים.

  #116780
  arielsegal
  מנהל בפורום

  שלום,

  אני מניח שטימור התכוון שבמתקן שמוגן ב- TT חיבור בין אפס להארקה משמש לאיפוס המתקן באופן בלתי חוקי מאחר ובמתקן אין השוואת פוטנציאלים קיים בחיבור הלקוי הזה סיכון רב (מביאים את האפס לכלל גופי המכשירים).

  במתקן המוגן באיפוס בשל השוואת הפוטנציאלים בו הסיכון פחות במידה רבה.

  מניח שטימור יסביר טוב ממני למה היתה כוונתו.

  #116781
  Timur
  משתתף

  בוקר טוב לכולם …על איזה סרטון מדובר ? הסבר על בדקת בידוד או על התקלה האחרון ?

  #116785
  shahaf_kor
  משתתף

  שלום,

  במתקני הארקת הגנה כך או כך אסור שיהיה חיבור בין מוליך האפס לפס הארקות אז לאיזה חיבור התכוונת בדיוק ? לנק’ השיטה בשנאי ?… 

  כמו כן אני זוכר שבעבר קראתי כאן בפורום שאומנם אין חובה במתקנים בעל הארקת הגנה להשוואת פוטנציאלים והארקת יסוד אך אם הם קיימים הרי זה משובח … לא כן ? כי במקום הארקת יסוד והשוואה שמים פשוט אלקטרודה/ות מקומי/ות לא כן ?..

  אשמח להבהרה בבקשה , תודה וסליחה.

  לגבי שאלתך טימור אכן מדובר על הסרטון מדידת התנגדות בידוד שעשית ולא הבנתי את הערתך לגבי המבנה עם TT והמתקן המאופס… אשמח להסבר/שרטוט שימחיש את העניין … 

  תודה רבה רבה לכם טימור ואריאל היקרים.

  #116786
  Timur
  משתתף

  שלום לכולם..
  לגבי הסרטון ,בעריכת וידאו קצת פישלתי ויצא לא ברור מה התקוונתי שאמרתי על שיטת ההגנה בדיקת הבדדה.
  הקוונה היתה להסביר שבמקרה של תקלות בבידודת מפסק מגן יכול להתנהג שונה בהגנה הארקה TT ואיפוס.
  כאשר מתקשרים לקוחות שפחת נופל, זה תמיד קורה בשישי בערב -שבת וכדומה..אפשרי לפעמים לעזור בלי להגיע באותו רגע ולהחזיר חשמל חלקי ברוב המקרים . ופה הנקודה .. במתקן מוגן TT יש הפרש פוטנציאלים בין אפס והארקה ואז בקצר בניהם זורם זרם , פחת נופל ,גם ללא חשמל בבית (מפסק ראשי מנותק ) .לא מדובר בכל מקרה ,אבל פה בלי חשמלאי אי אפשר להחזיר חשמל .תלוי בטיב הארקה ועוד סיבות שונות ומשונות.
  באיפוס זה אותו פוטנציאל ואם תעשו קצר בלוח בין אפס והארקה לא קורה כלום, מפסק מגן לא יגיב . בהפסקת מא”ז מעגל עם בידוד פגום , ברוב המקרים כל שאר המעגלים יתפקדו תקין. במקרים מסויימים יש תופעות שונות, אך לפי נסיון זה תפקוד תקין. ואז אפשר לבוא ולתקן בזמן המתאים.
  עוד פעם, מדובר על רוב המקרים מניסיון ותמיד יש יוצא מין הכלל וגם בTT יכול להיות שמספיק להפסיק את המא”ז (אולי קצר במוליך פזא) והפוך, באיפוס לא יעזור להפסיק את המא”ז . הכל תלוי במקרה מסויים . אם להיכנס לעומק ולסרטט את המקרים ולראות את מסלוללי זרם דולף , זה לא הכוונה. הכוונה זה, זה לחלוק את צבירת הנסיון בתקלות מסוג זה וב90% ההיתנהגות היא כמו שמתואר למעלה.

  #116788
  shahaf_kor
  משתתף

  תודה רבה טימור,

  כיצד נוצר אותו הקצר בין מוליך האפס למוליך הארקה במבנה המוגן עם TT , לא יותר שכיח שפאזה תגע בגוף ?…

  ואם אכן נוצר קצר כלשהוא כתוצאה מפגם באחד המכשירים בין אפס לגוף מתכתי או בין פאזה לגוף מתכתי איך הפחת יכול לקפוץ כי הרי המפסק הראשי נמצא במצב OFF… 

  תודה רבה 

  #116789
  Timur
  משתתף

  מדובר על קצר בין אפס והארקה …ב TT יש הפרש פוטנציאלים בין הארקה ואפס של חחי…מוליך אפס עובר דרך פחת..בזמן קצר זורם זרם במסלול אפס הארקה עובר דרך פחת בצד של אפס ,בצד של פזה לא זורם כלום ..פחת קופץ ..לא קשור ל מפסק ראשי..זה מקרה ספציפי של קצר מלא בין הארקה לאפס..היה לי עשרות מקרים כאלו..אי אפשר להרים פחת ללא ניתוק האפס של מעגל המקוצר..

  #116797
  eden1234
  משתתף

  אני אשמח להוסיף שאלה

  איך נוצר הפרש פוטנציאלים בין האפס להארקה הרי שתיהם מיוחסים לאדמה האפס מתחבר לנקודה הכוכב של השנאי שמאורק בהארקת שיטה באדמה ואמורים להיות בעל אותו פוטנציאל? בגלל שזורם זרם באפס ובהארקה לא נוצר עליו מפל מתח שגורם להפרש של כמה וולטים?

  #116800
  arielsegal
  מנהל בפורום

  שלום,

  אכן צדקת. במיוחד במתקנים שאינם מאופסים נוצר מתח בין אפס להארקה שיכול להגיע לערך של עד כ-10 וולט.

  במוליכי הארקה  לא אמור לזרום זרם ואילו באפס זורם זרם וגורם למפל מתח. לכן יש בניהם הפרש.

מוצגות 9 תגובות – 1 עד 9 (מתוך 9 סה״כ)
 • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.