פורום חשמל

מוצגות 6 תגובות – 1 עד 6 (מתוך 6 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
  • #117393
    elhanan
    משתתף

    שלום, ברצוני להביא לידיעתכם שאלה שהפניתי לאיגור סטפנסקי- מנהל מינהל החשמל, ואת תשובתו שהתקבלה לאחר חצי שנה. כמו כן, אשמח אם מישהו יסביר לי את הקשר של התשובה לשאלה שנשאלה. השאלה:

    “כידוע, ע”פ המכתב שהוציאה נציבות כבאות והצלה משנת 2006 (ולאחריו מכתב תיקון טעות משנת 2013), לוחות חשמל בעלי גודל חיבור של 63A ומעלה מחויבים בגילוי אש, מעל 63A מחויבים בגילוי אש וניתוק קו מזין ומ 100A מחויבים בגילוי, ניתוק קו מזין וכן בכיבוי אש.

    שאלתי היא כזו:
    כיצד נקבע גודל חיבור לוח חשמל בעל מפסק ראשי מסוג מנתק בעומס וזרם נומינלי של 160A כאשר קו הזינה ניזון ממפסק בעל זרם נומינלי נמוך מכך, למשל 63A ושטח חתך הכבל אינו מאפשר עוצמת זרם של 160A.
    בפירוש שמספרו 01-01-20 מתאריך 13.02.2020 העוסק בנושא בניית לוח חדש, ניתנה תשובה בזה הנוסח: “הלוח יתוכנן בידי חשמלאי, בעל רישיון מתאים לגודל הלוח המתוכנן שנקבע על פי גודל המפסק הראשי של הלוח;”, האם המדובר נכון גם כאשר המפסק הראשי שבלוח הינו מנתק בעומס ללא הגנות?
    לדעתי, כאשר המפסק הראשי שבלוח הינו מסוג מנתק בעומס, ניתן להגדיר את גודל חיבור הלוח ע”פ המפסק האוטומטי המגן על קו הזינה ללוח. במיוחד לאור העובדה כי יצרני מפסקים, לרוב, מייצרים מנתקים בעומס בעלי זרמים נומינליים קבועים (160A, 250A וכן הלאה) ללא טווחי ביניים.
    נושא קביעת גודל חיבור עולה רבות במפעלי ולו השלכות רבות כדוגמת: קביעת צורך בגילוי וכיבוי אש בלוחות חשמל, הזמנת בודק סוג 3 למתקנים בעלי גודל חיבור מ 250A וכן הלאה.
    אודה לתשובתכם.”
     
    התשובה:
    “במענה לפנייתך אתכבד להשיבך כדלהלן:
    1. ועדת הפירושים נדרשה בזמנו להתייחס לקשר שבין גודל החיבור של המתקן לרשת אספקת החשמל לבין זרם הכיוונון של המפסק הראשי בלוח הראשי של המתקן. בפסיקתה מאוגוסט 2013 פסקה ועדת הפירושים: “… כיוונון המפסק כפונקציה של גודל החיבור הוא סוגיה מסחרית, ולא טכנית, ואין לו מענה במסגרת תקנות החשמל. סוגיה זו צריכה לקבל מענה במסגרת כללי אספקה או אמות-מידה אשר בהתאם להם פועל ספק השירות החיוני.”
    2. בסעיף 1 “הגדרות” בפרק א’ של כללי משק החשמל) אמות מידה לרמה, לטיב ולאיכות השירות שנותן ספק שירות חיוני (תשע”ח-2018) נקבע: ״גודל חיבור״– זרם החשמל שניתן לצרוך מהרשת או לספק לרשת בנקודה שבה מותקן מונה, מחושב ביחידות קילו-וולט-אמפר;”
    3. אפשר להשתמש במנתק בעומס כמפסק ראשי של המתקן.
    4. לגבי הנחיות של הרשות הארצית לכבאות והצלה נא לפנות לגורם רלוונטי ברשות הכבאות.”
    • הדיון הזה עודכן לפני ‫5 חודשים, ‫3 שבועות ע״יelhanan.
    #117402
    arielsegal
    מנהל בפורום

    שלום,

    התשובות שמתקבלות מועדת הפירושים הן מתחמקות ומעורפלות כדי למנוע איזו שהיא תביעה משפטית או חריגה מלשון תקנות החשמל.

    אם המבטח של לוח במעלה הזינה הוא 63 אמפר רצוי להחליף את המפסק בלוח המוזן למפסק (ללא הגנות) לזרם נקוב של 63 אמפר ואז לא יהיה מקום למחלוקת.

    בכל מקרה בחיבור של 63 אמפר ומעלה, נדרש גלאי גילוי אש בלוח.

    #117404
    elhanan
    משתתף

    תודה אריאל על התשובה.

    מה בנוגע ללוח בעל מפסק ראשי מסוג מנתק בעומס לזרם של 160A (מנתק תיבה יצוקה סטנדרטי של ABB בא בערכים שבלוניים לפי גודל התיבה) כאשר המפסק המזין את הלוח הינו 63A?

    הערכים הם רק לדוגמה, השאלה היא עקרונית.

    האם בלוח בעל מפסק ראשי מסוג מנתק בעומס ניתן לקבוע שגודל החיבור הינו לפי המבטח במעלה הזינה?

    #117405
    arielsegal
    מנהל בפורום

    שלום,

    כדי למנוע בעיות מהסוג שתיארת, אני ממליץ על בחירת מפסק מתאים למפסק האוטומטי שבלוח המזין.

    לצערי הגורמים המאשרים בשרותי כבאות אינם מבינים בנושא הזה דבר ומתעקשים לשווא, לכן יש לנהוג בדרך עקומה שכזו, על מנת לרצות אותם.

    #117444
    itzik
    משתתף

    אלחנן שלום,

    השאלה לא הייתה צריכה להיות מופנית לוועדת הפירושים מכיוון שלא מדובר על פירוש של חוק ותקנות החשמל.

    ההגדרה מופיעה בתקן 1220 חלק 3:

    “לוחות חשמל הניתנים לכיול יוגדרו לפי ערך הזרם המרבי הניתן לכיול”.

     

    למשל במקרה של מפסק עם הגנה אלק’ הניתנת לכוונון 40-100 אמפר, כאשר המפסק מכוונן ל-40 אמפר,

    עדיין מבחינת הכבאות ומת”י הלוח נחשב לוח ל-100 אמפר.

    מצורף צילום מתוך התקן.

    יום נעים

     

    ‫קבצים מצורפים (ניתן להוסיף קבצי JPG, GIF, PNG, PDF):
    #117446
    elhanan
    משתתף

    איציק, תודה רבה.

    מצ”ב תשובתו של אריאל לשאלה ששאלתי בזמנו (די שכחתי ממנה)

    קישור

    למיטב הבנתי, ניתן לקבוע את גודל חיבור הלוח בהתאם לזרם הכוונון ולא לזרם המירבי. כמובן, תוך שילוט ברור של ערכי הכיול.

    השאלה נשאלה דווקא לגבי מנתק המשמש כמפסק ראשי שעבורו אין כוונון.

    לפי התקן שצירפת גודל החיבור של הלוח יהיה בהתאם לגודל הפריים של המנתק..

     

מוצגות 6 תגובות – 1 עד 6 (מתוך 6 סה״כ)
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.