פורום חשמל

הדיון הזה מכיל 3 תגובות, ויש לו 3 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  Samy לפני 1 שנה, 3 חודשים.

מוצגות 4 תגובות – 1 עד 4 (מתוך 4 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
  • #110506

    Samy
    משתתף

    שאלה 108 19008 בבית פרטי מותקנת בריכת לדגי נוי. הבריכה אינה מיועדת לשימוש בני אדם. בתוך בריכת הדגים מותקנת משאבה טבולה תקנית המופעלת באופן אוטומטי במקרה של מים עודפים. הלוח שמזין את המשאבה הטבולה נמצא מחוץ לאזור 2. שני חשמלאים אינם מסכימים לגבי אופן ההגנה על המשאבה . חשמלאי א’ טוען שהמשאבה תוזן במתח בטיחות נמוך מאוד SELV, היות שהיא מותקנת בתוך הבריכה ומחוברת באופן קבוע, גם ללא המצאות המפעיל. חשמלאי ב’ טוען שמשאבה טבולה היא ציוד ייעודי לבריכה ולכן המשאבה תוזן באמצעות בית תקע המוזן ממעגל שמוגן באמצעות מפסק מגן הפועל בזרם דלף לאדמה שאינו עולה על 0.03 אמפר, במתח 230V. מי מהחשמלאים צודק ?

    1 . חשמלאי ב ‘.

    2 . חשמלאי א’.

    3 . שניהם טועים משום שאי אפשר להתקין משאבה טבולה באזור 0 היות שהיא מחוברת קבוע ואי אפשר לשלוט בזמני הפעלתה.

    4 . שתי האפשרויות שהציעו החשמלאים עונות על הדרישה בחוק החשמל.

    התשובה בשאלון 2 ולפי דעתי תשובה 4 היא הנכונה אשמח לתגובתכם

    #110522

    arielsegal
    מנהל בפורום

    שלום,

    אני נוטה להסכים שאכן התשובה היא 2.

    הדרישה לציוד חשמלי באזור 0 שיוזן במתח בטיחות נמוך מאוד ומקור ההזנה מחוץ לאזורים 0, 1, 2

    #110540

    difrentional
    משתתף

    שבוע טוב סמי אם אפשר להוסיף על תשובתו של אריאל.

     בתקנות החשמל מיתקני חשמל בבריכה סעיף 13 (א) ישנה אפשרות לחיבור ציוד במתח נמוך לבריכה בציוד יעודי בלבד שאין אדם באיזורים 0 ו 1.

    בתקנה 13 (ב) האחראי יפיץ לכל המפעילים נוסח של הוראות בטיחות הקיימות בתקנות אלה, בדבר איסור הפעלת הציוד האמור כאשר נמצאים בני אדם באיזור 0 ו 1. 

    מכיוון שזוהי משאבה הפועלת באופן אוטומטי. היא תפעל גם כשיש בני אדם באיזור 0 ו 1 ללא קשר הימצאות מפעיל או לא. לכן חייב מתח selv.  אם לא הייתה מופעלת אוטומטית ורק על ידי מפעיל אז 4 היה נכון

    #110546

    Samy
    משתתף

    תודה רבה על התשובות המלומדות והמפורטות

מוצגות 4 תגובות – 1 עד 4 (מתוך 4 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.