פורום חשמל

מוצגות 9 תגובות – 1 עד 9 (מתוך 9 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #127381
  SnirA
  משתתף

  בוקר טוב, אשמח לתשובה על כמה שאלות להבהרת נושאים שונים:

  1. האם נדרשת בדיקה תקופתית של התנגדות אלקטרודה כלפי המסה הכללית של האדמה במתקן צריכה או רק בבדיקת הפעלה שלו? 
  2. האם בבדיקת הפעלה לאחר התקנת מערכת פוטו וולטאית המחוברת למתקן צריכה קיים, אין דרישה לבדיקה הנ”ל (מפני שהוא כבר נבדק בעבר ונקבעה בו שיטת ההגנה על פי אותה תוצאה?)
  3. בהקמת מערכת פוטו וולטאית המחוברת ישירות לרשת החלוקה, מה היא שיטת ההגנה הנדרשת, האם כרגיל היא נקבעת על פי תוצאות הבדיקה הנ”ל 20 או 5 אום – איפוס או הגנה בהתאם?   
  4. בבדיקת הבדדה של צד המתח הישר במערכת פוטו וולטאית באיזה מתח מתבצעת הבדיקה למוליכי הDC? האם זה תלוי ברמת מתח העבודה אשר נוצר על ידי חיבור מחרוזות הפאנלים ומתחבר לממירים (1000, 1500 וולט), או על הנתונים הרשומים על כבלי הDC או שמתבצעת אך ורק ב-500 וולט על פי חוק החשמל?
  5.  היכן מתבצעת בדיקת ההבדדה בצד הDC, האם רק בכבלים שמחברים בין קופסת המבטחים של מערך פאנלים לבין הממיר, שהרי רק אותם ניתן לנתק מהזנת הפאנלים?
  6. באיזו נקודה בדיוק מתבצעת בדיקת L.T במערכת פוטו וולטאית? האם נדרש כיוונון המפסק בלוח ה-PV וגם של המפסק המזין את הכבל הראשי של המערכת על פי אותה בדיקה באופן סלקטיבי?
  7. כאשר נקבעה שיטת הגנה של פחת כהגנה בלעדית או כהגנה נוספת (במתקנים שדורשים זאת), ובמיתקן מפסק מתכוונן, האם רק ממסר זליגה עם סליל הפסקה במפסק הוא תקני ליישום הגנה זו? האם פונקציית פחת מובנית במפסק תהיה תקנית גם כן? 
  #127386
  arielsegal
  מנהל בפורום

  שניר שלום,

  בפורום שואלים שאלה בודדת בכל דיון (אלא אם השאלות עוסקת באותו נושא).

  בדרך זו יכולים אחרים להעזר בתשובות ולמצא אותן לפי נושאים

  #127392
  SnirA
  משתתף

  מובן אריאל, אדע זאת להבא.. ניסיתי לערוך אותו אך לא מאפשר לי.

  בכל מקרה אשמח למענה על הנושאים, רובם נוגעים בתחום של מערכת פוטו וולטאית.

  #127393
  arielsegal
  מנהל בפורום

  1. תקנות החשמל מחייבות מדידה של התנגדות הארקת המתקן ביחס למסת האדמה לפני הפעלה ראשונה ובבדיקות תקופתיות. בפועל נאכפת הבדיקה בחלק ממתקני מתח גבוה ובכלל מתקני מתח עליון ועל. 

  2. גם מרבית המתקנים הסולאריים לא מתבצעת בדיקה זו למעט אותם מתקנים שמחוברים למתח עליון באמצעות תחנת משנה באתר. לצערי הרב מרבית הבודקים מסתפקים במדידת עכבת לולאת התקלה ולא מודדים התנגדות ההארקה

  #127394
  Alex iser
  משתתף

  אריאל,

  האם עכבת לולאת התקלה לא נובעת מהתנגדות ההארקה?

  למה צריך לבדוק את שני הערכים?

  אודה על תשובתך

  #127395
  SnirA
  משתתף

  אריאל שבוע טוב, 

  מתייחס כרגע למתקן צריכה בלבד, בסוף פרק הארקות ואמצעי הגנה בפני חישמול תקנה 78 – רק במתקני צריכה עם סכנה לאיכול מוגבר של האלקטרודה, תתבצע מדידת התנגדות למסה הכללית אחת לחמש שנים, לא מכיר תקנה נוספת לגבי מתקן צריכה שנדרשת הבדיקה הזו באופן תקופתי.

  האם ניתן להסיק מזה שלפי חוק לא נדרש לבצע בדיקה כזו כשמערכת סולארית מחוברת למתקן צריכה ותיק ללא סכנות איכול וכו’ (שנבדק בבדיקה זו בעבר)?

  #127396
  SnirA
  משתתף

  אלכס, עכבת לולאת התקלה יכולה לנבוע מסגירת הלולאה דרך מסלולים שונים בהם הזרם יעדיף לעבור, כמו מתכות של שירותים מתכתיים, מעקפים שונים וכו’ ולא נטו דרך התנגדות האדמה.

  בבדיקת התנגדות המסה הכללית של האדמה תוצאת המדידה אמורה לשקף את ההתנגדות האלקטרודה הנבחנת (כגון אלקטרודת הארקת יסוד, אלקטרודה מקומית) כלפי המסה הכללית של האדמה בלבד (ללא מעקפים שונים בדרך) ואיכות ההולכה שלה, בדיקה שמתבצעת גם בתדר שונה מזה של הרשת (בשונה מL.T) כדי להימנע מהפרעות הקיימות בה, הבדיקה הזו לא בודקת את סגירת הלולאה.

   

  #127397
  Alex iser
  משתתף

  שניר, הסבר הגיוני ומשכנע מאד.

  תודה

  #127429
  SnirA
  משתתף

  ערב טוב, אשמח לתגובתכם אם יש מידע נוסף בנושאים ששאלתי עליהם

מוצגות 9 תגובות – 1 עד 9 (מתוך 9 סה״כ)
 • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.